Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kontrola stanowisk pracy w zakresie BHP

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: SP-WMP-BHP-02-KSPBHP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Kontrola stanowisk pracy w zakresie BHP
Jednostka: Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Grupy: SP WMP przedmioty obowiązkowe na 2 sem BHP
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Skrócony opis:

• audyt, inspekcja, kontrola

• zasady przeglądu stanowisk pracy,

• przykładowe procedury kontroli bhp

• zasady sporządzania raportów z kontroli, inspekcji i audytów bhp

• zasady informowania pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach/

niezgodnościach wraz z wnioskami zmierzającymi do ich usunięcia

• trzy obszary zainteresowania podczas kontroli bhp: TOL (bhp techniczne, organizacja procesów, człowiek)

• behawioralne podejście do kontroli bhp

• analiza roczna bhp -

• Najczęstsze niezgodności stwierdzane podczas przeglądu stanowisk pracy i procesów pracy z podziałem na poszczególne branże

• wizyty studyjne w zakładach pracy

Pełny opis:

• audyt, inspekcja, kontrola

• zasady przeglądu stanowisk pracy,

• przykładowe procedury kontroli bhp

• zasady sporządzania raportów z kontroli, inspekcji i audytów bhp

• zasady informowania pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach/

niezgodnościach wraz z wnioskami zmierzającymi do ich usunięcia

• trzy obszary zainteresowania podczas kontroli bhp: TOL (bhp techniczne, organizacja procesów, człowiek)

• behawioralne podejście do kontroli bhp

• analiza roczna bhp -

• Najczęstsze niezgodności stwierdzane podczas przeglądu stanowisk pracy i procesów pracy z podziałem na poszczególne branże

• wizyty studyjne w zakładach pracy

Literatura:

Bezpieczeństwo i higiena pracy, Jan Szlązak, Nikodem Szlązak, Wydawnictwa AGH 2010

Bezpieczeństwo i higiena pracy, red. nauk. Danuta Koradecka, CIOP - Państwowy Instytut Badawczy 2008

Bezpieczeństwo i higiena pracy, red. Magdalena Stojek-Siwińska, Oficyna Wolters Kluwer Polska

BHP w praktyce: stan prawny na dzień 1 lutego 2012 r., Bogdan Rączkowski, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr w Gdańsku 2012

Listy kontrolne www.ciop.pl, www.pip.gov.pl

Efekty uczenia się:

EK1: Student opisuje i przedstawianie, analizę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w uwzględnieniem stanowisk pracy. W analizie przedstawia propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.

EK2: Student wymienia elementy przekazywanych do użytkowania nowo budowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się stanowiska pracy.

EK3: Student przeprowadza kontrolę warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk pracy, na których są zatrudnione kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią, młodociani, niepełnosprawni, pracownicy wykonujący pracę zmianową, w tym pracujący w nocy, oraz osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

EK4: Student samodzielnie sporządza raport o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagrożeń z kontroli stanowisk pracy.

Metody i kryteria oceniania:

Formy:

kolokwium, praca praktyczna

Kryteria:

EK1, EK2:

na ocenę 3.0: student osiągnął efekty przewidziane dla przedmiotu w 46% - 56%

na ocenę 3.5: student osiągnął efekty przewidziane dla przedmiotu w 57% - 67%

na ocenę 4.0: student osiągnął efekty przewidziane dla przedmiotu w 68% - 78%

na ocenę 4.5: student osiągnął efekty przewidziane dla przedmiotu w 79% - 89%

na ocenę 5.0: student osiągnął efekty przewidziane dla przedmiotu w 90% - 100%

EK3, EK4:

Student potrafi przeprowadzić kontrolę stanowisk pracy. Student potrafi zidentyfikować nieprawidłowości występujące na stanowisku pracy oraz w procesach pracy. Student potrafi porozmawiać w pracownikami wykonującymi pracę na kontrolowanym stanowisku pracy. Student potrafi napisać raport/protokół z kontroli stanowisk pracy. Student potrafi napisać zalecenia do nieprawidłowości zauważonych podczas kontroli stanowisk pracy.

na ocenę 2.0 Student nie potrafi przeprowadzić kontroli stanowisk pracy. Student nie potrafi zidentyfikować nieprawidłowości występujące na stanowisku pracy oraz w procesach pracy. Student nie potrafi porozmawiać w pracownikami wykonującymi pracę na kontrolowanym stanowisku pracy. Student nie potrafi napisać raport/protokół z kontroli stanowisk pracy. Student nie potrafi napisać zalecenia do nieprawidłowości zauważonych podczas kontroli stanowisk pracy.

na ocenę 3.0 Student potrafi częściowo przeprowadzić kontroli stanowisk pracy. Student częściowo potrafi zidentyfikować nieprawidłowości występujące na stanowisku pracy oraz w procesach pracy. Student nie potrafi porozmawiać w pracownikami wykonującymi pracę na kontrolowanym stanowisku pracy. Student nie potrafi napisać raport/protokół z kontroli stanowisk pracy. Student nie potrafi napisać zalecenia do nieprawidłowości zauważonych podczas kontroli stanowisk pracy.

na ocenę 3.5 Student potrafi częściowo przeprowadzić kontroli stanowisk pracy. Student częściowo potrafi zidentyfikować nieprawidłowości występujące na stanowisku pracy oraz w procesach pracy. Student nie potrafi porozmawiać w pracownikami wykonującymi pracę na kontrolowanym stanowisku pracy. Student częściowo potrafi napisać raport/protokół z kontroli stanowisk pracy. Student nie potrafi napisać zalecenia do nieprawidłowości zauważonych podczas kontroli stanowisk pracy.

na ocenę 4.0 Student potrafi przeprowadzić kontroli stanowisk pracy. Student częściowo potrafi zidentyfikować nieprawidłowości występujące na stanowisku pracy oraz w procesach pracy. Student częściowo potrafi porozmawiać w pracownikami wykonującymi pracę na kontrolowanym stanowisku pracy. Student częściowo potrafi napisać raport/protokół z kontroli stanowisk pracy. Student częściowo potrafi napisać zalecenia do nieprawidłowości zauważonych podczas kontroli stanowisk pracy.

na ocenę 4.5 Student potrafi przeprowadzić kontroli stanowisk pracy. Student potrafi zidentyfikować nieprawidłowości występujące na stanowisku pracy oraz w procesach pracy. Student potrafi porozmawiać w pracownikami wykonującymi pracę na kontrolowanym stanowisku pracy. Student częściowo potrafi napisać raport/protokół z kontroli stanowisk pracy. Student potrafi napisać zalecenia do nieprawidłowości zauważonych podczas kontroli stanowisk pracy.

na ocenę 5.0 Student potrafi przeprowadzić kontroli stanowisk pracy. Student potrafi zidentyfikować nieprawidłowości występujące na stanowisku pracy oraz w procesach pracy. Student potrafi porozmawiać w pracownikami wykonującymi pracę na kontrolowanym stanowisku pracy. Student potrafi napisać raport/protokół z kontroli stanowisk pracy. Student potrafi napisać zalecenia do nieprawidłowości zauważonych podczas kontroli stanowisk pracy.

EK1, EK2 – kolokwium, EK3, EK4 – praca praktyczna (kontrola stanowisk pracy w wybranym zakładzie wraz z stworzenie raportu z kontroli).

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)